Milliárdokkal tartoznak a kórházak, és megállíthatatlanul nő az adósságuk
Nyolc intézménynek is egymilliárd forintnál több az adóssága, összesen már a 30 milliárdot is meghaladja a tartozás.
Nyolc intézménynek is egymilliárd forintnál több az adóssága, összesen már a 30 milliárdot is meghaladja a tartozás.
Az intézmények arra számíthatnak, hogy megint konszolidálja adósságukat az állam.
A kormány 60 milliárd forintot csoportosított át a kórházak adósságának rendezésére a központi tartalékból.
Április elejére ígérte a kormány a kórházi adósságkonszolidáció elindulását, de még nincs jele a változásnak, ezért levelet írt a miniszterelnöknek a kórházi beszállítókat képviselő két legnagyobb érdekképviselet. Az adósságrendezés mellett kérik, hogy a beszállítók az OEP útján is érvényesíthessék kintlévőségeiket, és hogy az állami intézményekbe is engedjék be a magánfinanszírozást.
A jövő héten kezd el tárgyalni az Állami Egészségügyi Ellátó Központ a beszállítókkal a kórházi adósságok rendezéséről, így teljesülhet a kormány tavalyi ígérte, amely szerint az első negyedévben rendezik az intézmények adósságait. Kérdés, hogy a továbbra is folyamatosan emelkedő teljes adósságállomány kiegyenlítésére elegendő lesz-e a betervezett 60 milliárd forint, és hogy az adósság nem termelődik-e újra.
Kritikus helyzetben van a Pécsi Tudományegyetem, amelynek Klinikai Központja évente 2 milliárd forintot meghaladó veszteséget termel, lassan fenntarthatatlanná téve Magyarország egyik legnagyobb egyetemét. Az intézmény gazdasági helyzetét paradox módon tovább rontotta az előző kormányzat által ösztönzött kórházintegráció, amelynek fő célja épp a rendszer gazdaságosabbá tétele volt. A pénzügyi nehézségek immár az egészségügyi ellátáson is érezhetőek.
Miközben a kórházi adósságállomány évről évre nő, az intézményeknek négy éve változatlanul 550 forintból kell kihozniuk a betegek napi élelmezését. A Magyar Kórházszövetség szerint ez lehetetlen, vagy a minőség vagy a mennyiség rovására megy az éhkopp.